V tomto článku vám ukážem 4 možné označenia osoby, voči ktorej sa vedie trestné stíhanie, v trestnom konaní

od autora: | 15. augusta 2017

Každé odvetvie práva má svoje špecifiká, trestné právo nevynímajúc. To isté platí aj pri označení osôb, odborne povedané subjektov v trestnom konaní. Ako sa teda označuje napr. páchateľ trestného činu podľa toho, o ktoré konkrétne štádium trestného konania ide?

Podozrivý je ten, u ktorého je možné predpokladať, že je dôvodne podozrivý zo spáchania trestného činu.

Obvinený je ten, voči ktorému bolo vznesené orgánom činným v trestnom konaní obvinenie. Obvineným sa teda podozrivý stáva vydaním uznesenia o vznesení obvinenia.

Obžalovaný je ten, kto bol predtým obvinený a obžalovaným sa stáva vtedy, keď je na prejednanie jeho trestného prípadu nariadené hlavné pojednávanie. Podnetom na konanie hlavného pojednávania je obžaloba, ktorú je oprávnený podať len a len prokurátor.

Odsúdeným je ten, ktorý bol odsúdený za spáchanie trestného činu PRÁVOPLATNÝM odsudzujúcim rozsudkom súdu v trestnom konaní.

Pozor však na zámenu!

Treba mať na pamäti, že je podstatný rozdiel medzi OBŽALOVANÝM a ŽALOVANÝM.

Obžalovaným sa stáva ten, na koho prokurátor podal na súd obžalobu a na prejednanie jeho trestnej veci  bolo nariadené hlavné pojednávanie na súde. Obžalovaný teda vystupuje výlučne v trestnom konaní.

Oproti tomu žalovaný je osoba, na ktorú podal žalobca žalobu -zväčša v sporových súdnych konaniach, pričom žalovaný vystupuje výhradne v civilnom konaní.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *