Toto by ste mali vedieť o stalkingu a možnostiach obrany proti nemu.

od autora: | 23. augusta 2017

Či sa to už niekomu páči, žijeme vo virtuálnej dobe, ktorá so sebou prináša aj mnohé negatíva. Jedným z negatívnych vedľajších produktov je aj stalking, čiže akési nadmerné sledovanie vašich aktivít, neprimerané obťažovanie, v krajných prípadoch dokonca vyhrážanie sa ublížením na zdraví prostredníctvom sociálnych sietí, sms správ a pod.

Kedy sa jedná o „stalking“?

Stalo sa vám už niekedy, že Vás niekto obťažoval niektorým z nasledovných spôsobov?

  • vyhľadával vašu blízkosť aj napriek vášmu nesúhlasu virtuálne alebo fyzicky?

  • sledoval vás bez zjavného dôvodu?

  • kontaktoval vás niekto prostredníctvom inej osoby  alebo elektronicky prostredníctvom emailu, sociálnej siete, alebo inak proti jeho vôli tejto osoby (napr. vás niekto iný kontaktuje z mailu vášho kamaráta)?

  • zneužil niekto vaše údaje za tým účelom, aby získal osobný kontakt?

  • alebo vás iným podobným spôsobom obmedzil v obvyklom spôsobe vášho života

V prípade, že niekto voči vám postupuje niektorým z vyššie uvedených spôsobov, prenasleduje vás DLHODOBO a vzbudí u vás dôvodnú obavu o zdravie alebo život, prípadne obavu o zdravie a život vašich blízkych alebo vám vo zvýšenej miere sťažuje takýmto svojim dlhodobým konaním kvalitu života, pravdepodobne sa jedná o „stalking“. 

Ako sa môžem brániť proti stalkerovi?

Aj keď prípady, kedy ste prenasledovaní stalkerom neznamenajú vo väčšine prípadov priame ohrozenie života či zdravia, otravné sms, maily, správy na sociálnych sieťach či ľudia objavujúci sa pravidelne „náhodou“ vo vašej blízkosti môžu teda, ak trvajú dlhšiu dobu, poriadne znepríjemniť život.

Preto na ochranu, tých ktorí sú v závažnej miere obeťami „stalkerov“ existuje v trestnom zákone trestný čin nazvaný „Nebezpečné prenasledovanie“. Ak teda vás teda priatelia niekto stalkuje dlhodobo a do tej miery, že to vo vás vzbudzuje obavy alebo výrazne zhoršuje kvalitu vášho života, určite sa čo najskôr obráťte s trestným oznámením na orgány činné v trestnom konaní – políciu alebo prokuratúru a určite to nenechajte tak. Páchateľ tohto trestného činu môže skončiť na rok, v závažnejších prípadoch až na 3 roky vo väzení.

A nezabudnite – nečinnosť, neriešenie poškodených dáva vietor do plachiet páchateľom!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *