Tieto informácie vám vedia veľa napovedať o tom, komu požičiavate svoje peniaze. Čítajte ešte predtým, ako o ne prídete. Časť I.

od autora: | 5. decembra 2017

A opäť jedna okrídlená téma…PENIAZE. Som presvedčený, že takmer každý z nás už aspoň raz požičal svoje peniaze inej osobe. Avšak, čo je smutné, mnohí  z nás už následne svoje peniaze nikdy neuvideli. Už od začiatku tohto blogu vás, milí priatelia, učím, že PREVENCIA je základ. Ako teda neprísť o svoje peniaze, resp. ako sa čo najlepšie ochrániť ešte predtým, ako ich inému požičiame?

V prvom rade, je potrebné venovať  čas zodpovednej príprave a overiť si niekoľko podstatných detailov, ktoré nám veľa napovedia o dlžníkovej schopnosti splatiť svoj záväzok voči nám. Byť na vašom mieste, určite by som od dlžníka vyžadoval, aby mi predložil najmä nasledovné dokumenty:

1./ výpis nedoplatkov zo zdravotnej poisťovne

2./ výpis nedoplatkov zo Sociálnej poisťovne

3./ výpis z registra exekúcii Slovenskej exekútorskej komory

4./ výpis nedoplatkov z príslušného Daňového úradu

5./ výpis z listov vlastníctva, či nemá majetok zaťažený záložnými právami alebo inými ťarchami v prospech tretích osôb

6./ pracovnú zmluvu so zodpovedajúcou výškou príjmu

7./ dôkaz o iných úsporách, cennostiach a pod.

Zjednodušene povedané, ak je osoba, ktorá si chce od vás požičať peniaze zadĺžená, s mnohými exekúciami a pod., ako vám potom asi bude schopná vrátiť požičanú sumu?

V prípade, že osoba, ktorej idete požičiavať  peniaze je podnikateľským subjektom, určite odporúčam kliknúť na https://www.finstat.sk/ , pričom tento portál obsahuje informácie o hospodárení podnikateľských subjektov. Malý tip – dvíham varovný prst, ak objavíte údaj o nedoplatkoch na zdravotnom, sociálnom poistení, daniach a pod. V takomto prípade by som napr. podobne zadĺženému živnostníkovi určite peniaze nepožičiaval…v prípade podnikateľov teda poprosím, buďte opatrní dvojnásobne!

Na záver si určite poviete, že toto všetko je veľmi zdĺhavé. Možno máte pravdu, je však určite zdĺhavejšie naháňať svoje peniaze, pri ktorých vôbec nemusí byť isté, že ich ešte niekedy uvidíte…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *