Stratili ste alebo vám niekto odcudzil doklady? Spravte hneď toto!

od autora: | 6. septembra 2017

Ďakujem kamarátovi za námet na dnešný článok. Pýtal sa ma v skratke, či niekto môže vziať úver na jeho doklady, aké sú možnosti jeho ochrany. Možno si niektorí vravíte, že sa vás to netýka. Z ľudovej múdrosti „zle sa rýchlo stane“ však vyplýva, že doklady môže stratiť, či môžu byť ukradnuté každému z nás.

Čo sa mi môže stať, keď stratím/odcudzia mi doklady?

Nuž, zlodeji sú dnes veľmi vynaliezaví. Aj keď s vysokou pravdepodobnosťou budete zbavení viny za protiprávne skutky, ktoré niekto spáchal s vašimi dokladmi v praxi sa najčastejšie stávajú nasledovné zneužitia odcudzených dokladov:

  • zlodej si vezme nebankový úver na vaše meno – veď má vaše doklady a sfalšovanie podpisu riskne

  • zlodej uskotoční výber z banky, opäť to jednoducho riskne

  • vaše doklady sa dostanú do rúk organizovanej zločineckej skupiny, ktorá s ich pomocou môže spáchať najrôznejšiu trestnú činnosť

  • v praxi sa mi stalo, že na doklady klientky nahlásili páchatelia odber elektriky a mala z toho teda poriadne nepríjemnosti

Aké mám možnosti? Čo mám robiť, keď stratím alebo mi odcudzia doklady?

Jednoznačne a bezpodmienečne – hneď ako to zistíte, ponáhľajte sa na najbližšiu policajnú stanicu + urýchlene volajte do banky a nechajte si zablokovať bankomatovú kartu. Polhodina, či hodina na policajnej stanici vás nezabije a je to najlepšia možná prevencia ďalších nepríjemností.

Veľmi dôležité upozornenie – pre vlastnú ochranu si na polícii vyžiadajte kópiu úradného záznamu, ktorú sú vám policajti povinní vydať a dôkladne si ju uchovajte. Poslúžia vám ako dôkaz, že ste stratu/odcudzenie dokladov skutočne správnym spôsobom nahlásili. V neposlednom rade – doklad o strate/odcudzení dokladov ste spravidla povinní predložiť aj pri vybavovaní dokladov nových.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *