Ste podnikatelia a neplatia vám za odvedenú prácu? Ukážem vám dva triky, ktoré vám môžu výrazne pomôcť.

od autora: | 30. augusta 2017

Mnohí z nás, ktorí podnikáte poznáte túto situáciu tak typickú pre Slovensko. Zákazník/klient si od vás odbjedná určitú prácu alebo službu, avšak potom príde na platenie a zrazu…Houston máme problém. Tí, ktorí si vaše služby alebo práce objednali vám jednoducho nechcú zaplatiť buď nič, alebo v lepšom prípade časť vašej odmeny. Vtedy často krát začína kolotoč telefonátov, mailov, predžalobných upomienok a celá sporná vec nezriedka končí pred súdom. Aj napriek tomu, že v podnikaní nemáte takmer nikdy stopercentnú istotu, že sa domôžete svojich poctivo odpracovaných peňazí, predsa vám chcem ukázať dve „kladivá“ na problémových klientov, resp. zákazníkov.

1./ Vždy majte všetko podstatné na papieri

Keď ste podnikateľmi a dohadujete si zákazku so svojim klientom, či zákazníkom, vždy si to dajte na papier, napr. vo forme zmluvy o dielo, z ktorej sa budú dať jednoznačne vyčítať lehoty splatnosti, obsah vašich záväzkov, ale aj cena ( asi najhlavnejšie) za prácu/službu, ktorá predstavuje vašu odmenu. Písomná zmluva, prípadne iná písomná dohoda vám môže veľmi pomôcť pri dokazovaní vášho nároku na súde, hoci tiež nemusí znamenať 100 %- ntnú úspešnosť.

2./ Pýtajte si primeranú zálohu vopred

Predtým, ako začnete pre svojho klienta, či zákazníka realizovať nejakú zákazku, vypýtajte si vopred primeranú čiastku peňazí, ktorá bude predstavovať zálohu za vaše služby. Napríklad pri zákazke za 1000,- € si môžte vypýtať dopredu kľudne aj celú sumu, prípadne 80% z nej, t.j. sumu 800,- €. Ak by nastala situácia, že po vyplatení jednej čiastky vašej odmeny sa zákazník/klient zdráha zaplatiť ďalšie čiastky, jednoducho odmietnite pokračovať v práci pre neho.

Pýtate sa na čo? Nie je to veľa?

Nuž, v slovenských podmienkach je potrebné osobitne dbať o svoje práva. Navyše, kto naozaj chce, aby ste mu nejakú prácu vykonali, resp. poskytli nejakú službu, peniaze vám s vysokou pravdepodobnosťou dá. Získavate teda istú psychologickú výhodu. A čo sa týka podvodníka, ten sa pri podobnom jednaní z vašej strany už asi nikdy neozve, avšak tým lepšie pre vás. Odporúčam radšej dopriať si čas pre seba ako robiť zadarmo a potom týždne, či mesiace obháňať svoje poctivo odmakané peniaze…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *