Naozaj chcete vždy za každú cenu pomáhať svojej rodine, či blízkym? V tomto článku vám ukážem, ako sa dá ľahko vyjsť „za dobrotu na žobrotu“.

od autora: | 22. augusta 2017

Predstavte si, že jedného dňa príde za vami napríklad vás bratranec, ktorý sa súhrou viacerých okolností ocitol vo finančnej tiesni. Podobná situácia sa stala aj pánovi, ktorého môžeme nazvať Ján.

Pavlov risk

Ján mal bratranca Pavla, ktorý bol známy svojimi častokrát riskantnými a neuváženými finančnými krokmi. Následky podobných finančných operácií, t.j. dlhy riešil Pavol väčšinou prostredníctvom rôznych úverov z bánk i nebankových subjektov. Jednalo sa však hlavne o menšie sumy, ktoré Pavol skôr či neskôr povyplácal. Jedného dňa však Pavol podstúpil veľmi riskantnú finančnú investíciu, po ktorej mu ostali len oči pre plač a zhruba 30.000,- € dlhov. Dopadla neúspešne. V tejto situácii mu došlo, že toto už nie je sranda a sám tak veľkú sumu nezvládne splatiť. Preto hľadal možnosti, na koho sa obrátiť s prosbou o záchranu. Žiadna z bánk ani iných pôžičkových spoločností mu totiž vzhľadom na jeho pestrý úverový register nechcela požičať  30.000,- € bez určitej záruky.

Bratranec pomôže

Pavol zistil, že pomoci sa najskôr dočká u bratranca Jána, ktorý pomerne slušne zarábal a bol veľký dobrák. Preto zašiel za Jánom, vysvetlil mu svoju situáciu a prisľúbil mu, že potrebuje, aby mu ručil za jeho úver, avšak výslovne ho uisťoval, že to bude len „pre istotu“ a pod. Tiež Jána ubezpečoval o svojich schopnostiach splácať úver či o tom, že nikdy nemôže dôjsť k situácii, kedy by Ján na svoju dôverčivosť doplatil. Trvalo to pár dní intenzívneho presviedčania, kým Ján prikývol. Nakoniec teda došlo k podpísaniu úverovej zmluvy na sumu 30.000,- € v banke, kde Ján vystupoval ako Pavlov ručiteľ.

Komplikácie

Ako to už však býva, stalo sa „nečakané“. Pavol zmizol aj s peniazmi a úver nesplácal. Preto banka pristúpila k vymáhaniu dlhu od ručiteľa, nakoľko ručením sa ručiteľ zaväzuje splniť dlh vtedy, keď tak nie je schopný urobiť dlžník. Ján teda doplatil na svoju dôverčivosť a jediné, čo mohol robiť, je splácať naďalej dlh, za ktorý ani náhodou nemohol. Ak by totiž Ján dlh nesplácal, banka by ho kľudne mohla žalovať a prípadne by celá vec mohla vyústiť až do exekúcie vedenej  proti obidvom bratrancom.

Poučenie na záver

Hoci sa ručením – v tomto prípade splácaním úveru ručiteľ dostáva voči dlžníkovi do pozície veriteľa a môže si vymáhať zaplatené splátky za pôvodného dlžníka, otázna stále ostáva vymožiteľnosť ručiteľovho – Jánovho nároku. Obdobne to platí v prípade podania trestného oznámenia na Pavla za podvod. Aj v prípade dokázania viny a priznania náhrady škody v trestnom konaní môžme označiť vymožiteľnosť práva zo strany Jána za viac než problematickú. A prečo je tomu tak? Nuž, sú prípady, kedy ani papier neochráni a jednoducho budete podvedení, a to aj pri najlepšom vedomí a svedomí, kedy sa snažíte pomôcť svojej rodine a blízkym.  Následne potom doplácate na chyby niekoho iného.

Preto prosím, milí priatelia, nenechajte sa nahovoriť na ručenie ani keby sa jednalo o vašu rodinu či blízkych priateľov. Kazí to nielen vzťahy, ale aj životy celých rodín na dlhé roky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *