Dávajte si veľký pozor, aby ste nerobili najmä týchto pár vecí, ak máte uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá.

od autora: | 21. februára 2018

Známy nafúkal

Určite každý z nás pozná podobný prípad vo svojom blízkom okolí. Známy „nafúkal“ a bolo to cez „jedna“.  To znamená, že keď pri policajnej kontrole za volantom „nafúkate“ viac ako jedno promile, dopustíte sa úmyselného trestného činu – konkrétne prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Pravidelným následkom býva, že Vám je zo strany súdu okrem iných sankcií uložený trest zákazu činností viesť motorové vozidlá v rôznej dĺžke.

Skúsenosť z blízkeho okolia

Čo ma však motivovalo k napísaniu tohto článku? Nedávno som stretol kamarátovu sestru, ktorej brat „nafúkal“ pred Vianocami a logicky má odňatý vodičský preukaz na obdobie jedného roka. Povedala mi však,že pravidelne jej aj napriek tomu vyparkuje auto z dvora, nakoľko ona odtiaľ nevie vyjsť bez pomoci, hocikedy na dvore za ich domom naštartuje a skúša motor a pod. Argumentovala tým, že sa nemôže nič stať, veď „to len na ich pozemku robí a nič sa nemôže stať“. Pozor, tu sa však môžete kruto zmýliť.

Zákaz činnosti viesť motorové vozidlá platí všade, t.j. tak na verejných priestranstvách ako aj na súkromnom pozemku. Preto prosím, ak máte tento zákaz súdne uložený, určite nesadajte počas jeho trvania za volant, a to za žiadnych okolností. Náhoda je totiž blbec a môže ísť okolo čo aj v noci policajná hliadka, ktorá Vás zlegitimuje a veľmi ľahko si preverí, že máte uložený zákaz činnosti. V takom prípade nepomôže argumentácia typu „veď som išiel len po bočnej uličke“ alebo „len som vyparkoval auto z dvora“. V praxi sa tiež stal kolegovi advokátovi prípad, kedy sa jeho klient s uloženým zákazom činnosti dokonca prihlásil do autoškoly, pričom pri skúškach zistil skúšajúci dopravný policajt, že má uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá. Nech to znie hocijako bizarne, následky môžu byť drahé…

Chytili ma opäť…tak poďme na následky:

Predstavme si teda situáciu, že máte uložený daný trest a chytia Vás opäť. Vtedy rozlišujeme z hľadiska následkov dve situácie:

1./ Ak Vás chytia „len šoférovať“ s uloženým zákazom činnosti dopúšťate sa trestného činu marenia výkonu úradného rozhodnutia. V takom prípade Vás neminie ďalší trest, napr. predĺženie zákazu činnosti, peňažný trest, „podmienka“ a v krajnom prípade i basa.

2./ Ak Vás chytia aj napriek uloženému zákazu činnosti za volantom druhý krát „pod vplyvom“, taktiež Vás neminie zodpovednosť za trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia, avšak Vám k tomu bude zo strany súdu s vysokou pravdepodobnosťou pridaných pár rokov zákazu činnosti naviac. Samozrejme, s veľkou šancou, že k tomu dostanete „podmienku“, ale za istých okolností môžte aj basu a pod.

V obidvoch prípadoch pripomínam, že pri opätovnom uložení zákazu činnosti nie je možné podmienečné skrátenie tohto trestu na polovicu. Verte mi, že by Vám klienti vedeli rozprávať, aké príjemné je mať zobratý „vodičák“ na 4, 5 či 7 rokov.

A ak Vás chytia tretí krát? Nuž tak v tomto prípade máte garantovaný doživotný zákaz šoférovať a s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou Vás neminie nejaký ten čas za mrežami. Tiež odporúčam predstaviť si pracovné uplatnenie, či kvalitu života ak by ste do konca života nemohli už vôbec šoférovať. Váš život to určite nezjednoduší.

Záverom len dodávam, že následky môžu byť nedozierne, ak by ste „pod vplyvom“ spôsobili škodu na majetku, či v horšom prípade ublíženie na zdraví alebo smrť iného človeka. Preto prosím, uvažujte, kým sadnete za volant. Aj auto môže byť zbraň!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *