5 osvedčených spôsobov, ako sa môžete ozvať za svoje práva a neutrpieť na nich ujmu

od autora: | 4. októbra 2017

Ako som už viackrát spomínal, jedným zo základných pilierov právnej gramotnosti je nepochybne schopnosť ozvať sa za svoje práva, nebyť ticho a vyjadriť tak svoj súhlas s neprávosťou, ktorej sa niekto môže voči nám alebo iným dopúšťať. Život však prináša rozmanité situácie, a preto prinášam malý návod v piatich bodoch, resp. v piatich praktických situáciách.

1./ Prehovoriť, t.j. nebyť ticho -áno, znie to možno priveľmi triviálne, v našej krajine k podobnej situácii dochádza bežne. Viem, že mi bolo ukrivdené, ale sa jednoducho neozvem. Ako teda môže dôjsť k náprave, keď neprehovorím? Už starovekí rimania vedeli, že kde niet žalobcu niet sudcu.

2./ Sledovať lehoty – niekedy nestačí len prehovoriť, ale tiež je potrebné napr. podať odvolanie, alebo vyjadriť sa v určitej lehote. Teraz nechcem strašiť, ale prešvihnutie lehoty môže mať pre vaše práva i povinnosti katastrofálne následky, pritom sa neraz dá veľmi jednoducho pomôcť.

3./ Vyhľadajte pomoc odborníka a neľutujte nejaké to euro naviac  – je prirodzené, že s niektorými právnymi problémami si nebudete vedieť pomôcť sami.  Ak ste mali úraz alebo ste vážnejšie chorí s veľkou pravedepodobnosťou väčšina z vás zájde za lekárom. Preto ak sú vaše práva i povinnosti „choré“ alebo im nejaké „ochorenie“ hrozí, vyhľadajte pomoc advokáta, notára, prípadne zájdite na políciu a pod.

4./ Neobracajte sa na právnych šarlatánov, neverte internetovým fóram či tomu, čo vidíte v Súdnej sieni v TV – na tento prípad použijem znovu paralelu s medicínou, nakoľko tak v medicíne, ako aj v práve neustále pribúda šarlatánov i rôznych internetových pseudoodborníkov. Nedávno som o tom písal, viac sa môžte dočítať tu: http://pravnegramotne.sk/predstavte-si-ze-lacnejsie-nie-je-vzdy-je-lepsie-alebo-preco-zajst-za-odbornikom/

Len tak mimochodom – vedeli ste, že v prípade, kedy platíte pokútnikom za „právnu pomoc“ sa môžte ľahko podieľať na spáchaní trestného činu, prípadne aj samy trestný čin spáchať?

5./ Vrátiť jedlo v reštaurácii v prípade, keď je nekvalitné – áno, znie to možno smiešne, no aj toto je právo. 🙂 Veľa ľudí sa sťažuje na kvalitu slovenskej gastronómie, nekvalitné jedlo však aj tak poslušne zjedia a zaplatia zaň.  Koľkí z nich však prispeli k zvýšeniu jej kvality tým, že priamo na mieste vyjadrili svoju nespokojnosť a vrátili zjavne nekvalitné jedlo?Aj takto sa dá bojovať za svoje práva Pracujete tvrdo a poctivo na to, aby ste za svoje peniaze dostávali „blufy“.

Samozrejme, nezabúdajte prosím aj na povinnosť nezneužívať svoje práva a nepoužívať ich šikanóznym spôsobom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *